Jezioro Wdzydze
Jezioro Wdzydze (kaszb. Wdzëdzé), zwane również Kaszubskim Morzem, Wielką Wodą lub Szerzawą - to jezioro w Borach Tucholskich w powiecie kościerskim (województwo pomorskie), na obszarze Kaszub Południowych. Obejmuje połączonych ze sobą pięć jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Ogólna powierzchnia: 1570,3 ha (największe jezioro Pojezierza Kaszubskiego). Głębokość do 68 m (główne jezioro Wdzydze). Natomiast wymiary samego tylko jeziora Wdzydze wynoszą 1068 ha i 8 km długości. Cały akwen objęty jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Na jeziorze znajdują się duże wyspy (m.in. Ostrów Wielki, który jest zamieszkały, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonk), których całkowita powierzchnia wynosi 150,7 ha.
Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich
W 1906 roku w małej kaszubskiej wiosce powstało pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Założyli je Teodora (z domu Fethke) i Izydor Gulgowscy, urządzając w XVIII-wiecznej gburskiej chałupie wystawę z typowym dla tego czasu wyposażeniem oraz cennymi okazami sztuki ludowej. Kontynuacją Ich dzieła jest obecne 22 hektarowe Muzeum ze zbiorem 50 obiektów regionalnego budownictwa, wystawa wnętrz mieszkalnych, sakralnych, gospodarczych i rzemieślniczych oraz kolekcje wyrobów rękodzieła i sztuki ludowej.
Skansen Parowozownia Kościerzyna
Skansen Parowozownia Kościerzyna - znajduje się w Kościerzynie, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego przy ulicy Towarowej. Otwarcie skansenu nastąpiło w listopadzie 1992 po uprzednim (w roku 1991) zniesieniu funkcji lokomotywowni. Od roku 1885 na obszarze skansenu znajdowała się parowozownia, której rola znacząco wzrosła po wybudowaniu magistralii węglowej Maksymilianowo-Kościerzyna-Gdynia.
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie mieści się w Będominie koło Kościerzyny - miejsce urodzenia Józefa Wybickiego, twórcy Mazurka Dąbrowskiego, hymnu państwowego Polski. Dwór szlachecki należący w latach 1741 - 1783 do rodziny Wybickich, jest dziś siedzibą Muzeum Hymnu Narodowego. Zbudowany przez rodzinę Gleissen - Doręgowskich na początku XVIII wieku, przebudowany został w latach 1741 i 1772 - 73, kiedy Będomin był już w posiadaniu rodu Wybickich. Z tego czasu pochodzi istniejąca do dziś parterowa część dworu. Na początku XX wieku, gdy właścicielami Będomina była niemiecka rodzina Dahlweid, spłonęła wschodnia część budynku. Odbudowano ją w 1912 roku już w formie dwukondygnacyjnej i przykryto łamanym, czterospadowym dachem. Restauracja i adaptacja dworu na cele muzealne trwała od marca 1977 roku do lipca 1978 roku.
Kręgi Kamienne w Odrach
Rezerwat "Kręgi Kamienne" znajduje się na terenie Nadleśnictwa Czersk, Leśnictwa Odry, w odległości 44km. Na północny wschód od Chojnic i 14km. Na północ od Czerska. Położony jest po prawej stronie rzeki Wdy - Czarnej Wody (idąc w kierunku wschodnim), którego obszar wynosi około 17ha. Ten malowniczy zakątek został uznany za rezerwat przyrody w 1958r. Miejsce to oprócz rezerwatu przyrody jest także bardzo interesującym skupiskiem archeologicznym Wewnątrz ogrodzenia pośród rzadkiego sosnowego lasu znajduje się 10 całych i fragmenty kręgów kamiennych, z których najmniejszy ma średnice 15m, a największy 33m. Na obwodnicy kręgów ustawione są kamienie wystające od 20 do 70 cm ponad powierzchnie ziemi. Liczba ich waha się od 16 do 29 sztuk w jednym kręgu. W środku kręgu ustawiony jest jeden, a rzadko dwa kamienie. Prócz kręgów na tereni rezerwatu znajduje się około 30 kurhanów, o średnicy od 8 do 12m.
Ośrodek Wypoczynkowy KLIF WDZYDZE
ul. Stolema 20   
Wdzydze Kiszewskie
84-406 Wąglikowice
Centrum Sopot sp. z o.o.
ul. Zacisze 7
81-823 Sopot
W 2021 roku Centrum Sopot Sp. z o.o. uzyskała subwencję finansową z PFR w ramach Tarczy 2.0.